Czy warto kupić złoto?

Banking finance concept background - gold bar on stacks of gold bullions close up

Złoto już od wieków było symbolem władzy i bogactwa, o czym świadczy fakt, że znajdowano je w grobowcach obok szczątków władców datowanych na rok 4000 p.n.e. Pełniło również rolę waluty oraz stanowiło idealny środek przechowania kapitału.

Kiedy inwestować w złoto?

Wieloletnia wartość świadczy o stabilności złota i jego atrakcyjności w czasie. Złoto uważane jest przez inwestorów za jedną z najlepszych inwestycji, która potrafi szybko odbudować swoją wartość. Jego cena często kroczy na przekór wahaniom giełdowym lub gospodarczym. Kiedy zaufanie inwestorów zostaje zachwiane, ceny złota zazwyczaj idą w górę, ponieważ szukają oni bezpiecznego miejsca, w które można ulokować kapitał, wycofując gotówkę z rynku. Złoto jest także dobrą inwestycją w okresie wysokiej inflacji, bo znacznie lepiej zachowuje swoją wartość niż aktywa oparte na walutach. Złoto występuje w kilku formach, lecz żadna wyraźnie nie góruje nad innymi. To Inwestor musi dopasować formę do własnej strategii inwestycyjnej. Jednym z popularniejszych sposobów nabycia złota jest zakup go w postaci fizycznej (sztabki lub monety), ale należy pamiętać, aby przechowywać je w bezpiecznym miejscu np. w banku lub brokera, co niestety wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Czy inwestycja w złoto zawsze się opłaca?

Wielu zwolenników złota uważa, że jest to dobre zabezpieczenie przed wzrastającymi cenami. Fakty jednak nie potwierdzają tej opinii. Złoto jest zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem przed kryzysem finansowym, niż ochroną przed inflacją. W okresach kryzysu ceny złota mają skłonności do wzrostu. Ale niekoniecznie tak jest w okresach wysokiej inflacji. Jeśli na horyzoncie pojawi się kryzys finansowy lub recesja, warto nabyć złoto. Jeśli jednak gospodarka znajduje się w czasie wysokiej inflacji, racjonalnym rozwiązaniem może być inwestycja w inne aktywa.

Inwestując w złoto pod kątem swojej przyszłości np. na emeryturę, potrzebujesz projektu, który albo przyniesie bieżący dochód (najlepiej pasywny), albo prawdopodobnie wzrośnie w przyszłości, dzięki czemu będzie mógł zostać wydany do celów konsumpcyjnych na starość. Należy pamiętać, że złoto nie jest inwestycją, na której można polegać w każdym czasie. Osoba, która ma złoto na koncie emerytalnym, musi się liczyć z groźbą nałożenia kary za wcześniejszą jego sprzedaż i wypłatę gotówki.