7 pytań, które sobie zadaj, by sprawdzić, czy właściwie dbasz o swoje finanse
Wiemy, że raz na jakiś czas trzeba wykonać badania kontrolne, wiemy, że przydaje się przegląd stomatologiczny, co więcej, systematycznie kontrolujemy stan techniczny naszego samochodu. Pora opanować jeszcze jedną zasadę: raz na jakiś czas, przynajmniej raz w roku, musimy wykonać przegląd finansowy i odpowiedzieć sobie na 10 ważnych pytań.
1. Wartość twojego majątku
Lata płyną, a my z roku na rok, kupujemy kolejne rzeczy: auta, nieruchomości, kosztowny sprzęt, akcje czy złoto. Wartości części z tych rzeczy stale rosną, a innych spadają. Warto raz na jakiś czas sprawdzić, ile są warte, czy przynoszą zyski, czy może tracą na wartości i warto się ich szybko pozbyć.
2. Ile wynoszą twoje długi?
To kolejna rzecz, którą warto i trzeba policzyć: jak duży jest stan twojego zadłużenia, razem z odsetkami i marżami, innymi słowy, wszystkimi dodatkami, które pobiera bank w zamian za udzieloną pożyczkę. W kolejnym kroku odejmujesz wartość długu od wyszacowanej wartości majątku i wiesz już, czego się dorobiłeś.
3. Masz fundusz awaryjny?
Nie ma siły, raz na jakiś czas zdarzają się nam zupełnie niespodziewane wydatki. A to pralka się popsuje, wpadnie nam kosztowny mandat, czy będziemy mieć stłuczkę. Równie dobrze niespodzianki mogą być przyjemne: zaproszenie na wesele chrześnicy czy propozycja atrakcyjnego wyjazdu. Jakkolwiek by nie było, będą nas kosztowały, dlatego trzeba mieć kilka tysięcy na tzw. funduszu awaryjnym.
4. A poduszkę bezpieczeństwa?
To już nieco większe wyzwanie finansowe, ale naprawdę takie zabezpieczenie daje nam bardzo wiele spokoju. Jeśli na koncie masz pieniądze, które pozwolą ci na przeżycie przynajmniej sześciu miesięcy, naprawdę możesz spać spokojnie. Wiesz, że ani niespodziewane redukcje etatów, ani kryzys gospodarczy, specjalnie ci nie zagrożą.
5. Co z twoją emeryturą?
Czas płynie, a my nie młodniejemy. To powód, dla którego musimy stale myśleć o swojej emeryturze. Nieważne, jaki sposób oszczędzania wybierzemy: czy PPK popierane przez rząd, IKE czy IKZE, czy może gromadzenie kapitału w złocie, bo uznamy, że to dla ans najkorzystniejsze w długim terminie. Ważne jest, abyśmy zbierali pieniądze na emeryturę i mieli świadomość, że w tej sprawie możemy liczyć wyłącznie na siebie.
6. Jakie są koszty utrzymania twojej rodziny?
To, że rachunki stale rosną to żadna niespodzianka. Tylko najważniejsze jest, abyśmy mieli nad tym kontrolę i starali się utrzymać koszty naszego życia na stałym, możliwie niskim poziomie. Stały przegląd to konieczność, zwłaszcza że pozwala nam także na kontrolowanie, czy faktycznie korzystamy ze wszystkich usług, czy subskrypcji.
7. Jakie masz cele finansowe?
Zdefiniowałeś swoje cele finansowe? Te długoterminowe to wczesna emerytura, zakup mieszkania czy przygotowanie kapitału potrzebnego na to, by wykształcić dziecko. W krótkim terminie możesz marzyc o egzotycznych wakacjach, remoncie czy zmianie auta. Dobrze skorzystać z ułatwień technologicznych, ustawić odpowiednie cele na koncie oszczędnościowym w banku i pozwolić, aby to on dopingował cię do działania. Nie zapominaj, że w realizację twoich celów powinna zaangażować się cała rodzina. Zapewne dzieci nie będą miały ochoty zbierać na twoją emeryturę, ale już wyjazd wakacyjny może je zainteresować.