Poduszka finansowa. Najważniejszy życiowy cel

Finances and budgeting, businessman stacking coins on office desk

Nie ma siły, przez życie nie da się przejść bez mniej lub bardziej nieszczęśliwych przypadków i klęsk finansowych. Czasami są one indywidualna i dotyczą wyłącznie twojej rodziny, a czasami zupełnie niezależne od nas, a dotykają intensywnie nie tylko ans, ale wszystkich ludzi. Niezależnie od tego, czy to zależne od ciebie, czy zupełnie nie, jedno jest pewne: łatwiej znieść wszystkie zawirowania, gdy jesteś na nie przygotowany.


Czarna godzina


To takie literackie określenie spadającego na głowę nieszczęścia. Może to być nagła choroba, strata pracy, brak możliwości zarobkowania, upadek firmy… a nawet polski ład czy pandemia. Dla każdego z nas ta czarna godzina może pojawić się z zupełnie innych przyczyn, ale każdego dotknie intensywnie: po prostu zabraknie nam pieniędzy na normalne życie, opłacanie rachunków czy spłacanie rat kredytów. Podstawa, to być na nią przygotowanym, a w tym znacząco pomaga poduszka bezpieczeństwa finansowego.


Kto powinien mieć poduszkę bezpieczeństwa?


Dokładnie każdy. Nie ma człowieka, który może być absolutnie pewien, że nie przydarzy mu się w życiu nic niespodziewanego. Kwestią dyskusyjną jest raczej to, jak duża powinna być poduszka, bo to zależy tylko od tego, jak szybko jesteśmy w stanie wykaraskać się z niespodziewanych problemów. W zupełnie innej sytuacji będzie singiel, który w każdej chwili może zmienić miejsce zamieszkania i nie ma większych zobowiązań finansowych, a inaczej będzie w przypadku osoby, która ma na utrzymaniu rodzinę i spory kredyt hipoteczny do spłacenia. Jednemu wystarczy tylko kilka miesięcy, by zacząć wszystko od nowa, a inny będzie potrzebował nawet roku.


Jak i ile uzbierać na poduszkę?


Zaczynasz od bardzo prostej operacji, czyli obliczenia, ile pieniędzy potrzebujesz na miesięczne utrzymanie. Najważniejsze są stałe zobowiązania i dlatego powinniśmy zabiegać w życiu o to, by były one jak najmniejsze. Dalej obliczasz koszty swojego utrzymania i tu nie warto się oszukiwać, że gdy np. stracisz pracę, to spokojnie z czegoś zrezygnujesz. Niełatwo zmienić swoje nawyki i na pewno nie uda się to od razu, dlatego uczciwie policz, ile potrzebujesz. Teraz już tylko mnożysz kwotę przez liczbę miesięcy, które chcesz sobie zabezpieczyć i starasz się zgromadzić środki na koncie oszczędnościowym. Nie ma się co ociągać, im szybciej zaczniesz, tym szybciej skończysz. Poduszka to twój pierwszy i najważniejszy cel finansowy do osiągnięcia.


Dlaczego musisz mieć poduszkę bezpieczeństwa finansowego?


Względy ekonomiczne są oczywiste: poduszka jest ci niezbędna, by zabezpieczyć sobie byt i nie być zmuszonym do proszenia się gdziekolwiek czy u kogokolwiek o pożyczkę. Poduszka daje ci czas potrzebny na znalezienie nowego zajęcia zarobkowego, przeprowadzkę czy dojście do zdrowia. Ale poduszka to także poprawa twojej psychiki. Nie tylko zyskujesz spokój, ale też pewność siebie. Proste, jeśli umiałeś zarobić i odłożyć w sumie spore pieniądze, na pewno dasz sobie radę. Nie dość na tym, łatwiej ci też podejmować ważne, życiowe decyzje. Zmiana pracy czy przeprowadzka do innego miasta? Nic trudnego, masz zaplecze finansowe, by zrobić dobry początek. W ten sposób niestraszne ci redukcje i nie musisz schylać głowy, gdy szef- idiota wydaje ci kolejne głupie polecenie. To wartości dodane twojej poduszki.