Kredyt hipoteczny na dom – czy warto zaciągać tak duże zobowiązanie?

Wielu osobom marzy się własny kącik. Co poniektórzy mają nawet kupione działkę pod dom, jednak brakuje im funduszy na wybudowanie posiadłości. Dlatego ogromną popularnością cieszą się kredyty hipoteczne. Jednak czy rzeczywiście powinniśmy się na nie decydować? Czy warto brać takie obciążenie na swoje barki?

Uzyskanie kredytu hipotecznego

Nie ma wątpliwości, że w obecnych czasach jest nam o wiele trudniej otrzymać kredyt hipoteczny na dobrych warunkach. I mowa tutaj nie tylko o scoringu i BIKu. Na rzeczy jest coś znacznie poważniejszego, na co nie do końca mamy osobiście wpływ. Po prostu oprocentowanie kredytów, jak i stopy procentowe wzrosły na tyle, że wiele osób poważnie zaczęło się zastanawiać, czy aby na pewno hipoteka to najlepszy sposób na przyszłość. Okazuje się, że ich wątpliwości mogą być słuszne, a w rzeczy samej sporo osób podejmuje decyzję o wzięciu kredytu pod wpływem chwili, emocji, impulsu lub nacisku rodziny i znajomych.

Hipoteka to zobowiązanie na całe życie

Osoby młode często zaciągają kredyty gotówkowe na konsumpcję. W wielu przypadkach jest to kredyt na sprzęt RTV AGD lub inne udogodnienia dnia codziennego. Jednak o ile taki kredyt nie obciąża w znacznym stopniu naszego budżetu domowego, to można takie zobowiązanie w miarę szybko i w miarę łatwo spłacić. Jednak kredyt hipoteczny jest o wiele większym kredytem. Kwoty sięgają już tutaj czasami grubo ponad 100 tysięcy złotych. A nie ma co ukrywać, że przy obecnym standardzie życia w Polsce, rata hipoteki może już być odczuwalna. Oznacza to, że komfort życia może się pogorszyć, a rata zostanie do spłacenia.

Przede wszystkim jednak musimy pamiętać, że kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zostaje z nami najczęściej na kilkadziesiąt lat życia. Co więcej, podczas spłaty takiego kredytu mogą zmienić się stopy procentowe lub inne aspekty, na które nie mamy wpływu. Przez to rata kredytu oraz ogólna kwota do spłaty może być jeszcze wyższa. Automatycznie więc takie zobowiązanie generuje stres i nerwy w życiu człowieka. Wydaje się więc, że jeśli nie musimy zaciągać hipoteki, to raczej lepiej w ogóle jej nie brać. Chociaż na pewno znajdą się zarówno zwolennicy kredytów hipotecznych, jak i ich przeciwnicy.

W artykule wykorzystano treści ze strony https://www.niezalezny.pl/.