Jak przebiega proces likwidacji mieszkania?

Open-plan apartment.

Proces likwidacji mieszkania jest wciąż pojęciem niewystarczająco rozpowszechnionym w społeczeństwie. Termin ten często jest też źle rozumiany, a ma duże znaczenie przy handlu nieruchomościami i ich wynajmowaniu.

Na czym polega likwidacja mieszkania?


Likwidacji mieszkania dokonuje się po jego opuszczeniu przez dotychczasowych właścicieli czy najemców. Założenie jest takie, że wszystkie pomieszczenia należy zostawić w takim stanie, w jakim były w momencie wprowadzenia się do nieruchomości. Oczywiście nie wszystko da się przywrócić do stanu pierwotnego, ale trzeba do tego dążyć. Likwidacji mieszkania można dokonać samodzielnie, ale warto powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie, która zrobi to szybciej i skuteczniej.

Likwidacja mieszkania krok po kroku


W pierwszej kolejności powinno się wywieźć wszystkie przedmioty codziennego użytku oraz sprzęty i meble pozostawione przez poprzednich mieszkańców. Etap ten musimy zaplanować wcześniej. Trzeba zorganizować środek transportu, posegregować i przetransportować zbędne rzeczy. Część może trafić do punktu selektywnego odbioru odpadów, ale musimy wcześniej dopytać, co można tam zostawić. Jeśli opróżnienie lokalu ma przebiegać sprawnie, trzeba w to zaangażować co najmniej kilka osób. Szczególnie, że część umeblowania może być bardzo ciężka. Firmy specjalizujące się w takich usługach stosują często tzw. zrzut przedmiotów. Pod budynkiem parkuje się samochód dostawczy, a jego przestrzeń ładunkową łączy się z oknem za pomocą specjalnej tuby. Dzięki temu członkowie ekipy nie muszą własnoręcznie znosić i ładować na pojazd kuchenek gazowych czy stołów.

W pustym już domu lub mieszkaniu dokonuje się potem drobnych napraw. Przykładowo naprawia się cieknący kran, przybija luźne listwy przypodłogowe czy przykręca gniazdko do ściany. Likwidacja mieszkania nie obejmuje poważnych remontów czy napraw. Nikt nie oczekuje np. wymiany płytek podłogowych w kuchni. Natomiast etapem, którego nie można opuścić, jest pomalowanie wszystkich ścian na jasny, a najlepiej biały kolor. Mile widziane jest również odświeżenie okien i drzwi, a jest to konieczne, gdy te elementy są w złym stanie. Na końcu wszystkie pomieszczenia powinno się dokładnie posprzątać.

Likwidację mieszkania można wykonać samodzielnie. Pod warunkiem, że ma się wsparcie innych ludzi. Wtedy cały proces powinno się zakończyć w ciągu 2-3 dni. Jednak wcześniej trzeba przewidzieć wiele sytuacji, np. kłopoty z wyniesieniem szerokiej kanapy przez za wąskie drzwi. Dlatego najprościej wynająć profesjonalną firmę, dla której pracowników takie trudności to błahostka.